Stipendium och Bidrag

 

Känner Du någon eller har du/Ni  själv behov av stöd från Lions Club Finspång?
Stödet kan ges i form av materiel eller ekonomiskt bidrag.
Skick i så fall ett mail till bidrag@lionsfinspang.se med beskrivning av behovet, samt den summa som önskas.
Ansökan behandlas sedan av klubbens bidrag/stipendiekommitté.
Beslut tas sedan på efterföljande ordinarie månadsmöte, var därför ut i god tid!
Välkommen med di/Er ansökan

Mottagare av Finspångs Lions Club Ungdomsledarstipendium

1974 Lilly och Bernhard Enqvist                             Nykterhetsrörelsen
1975 Paul Magnusson                                                 Simklubben Korrugal
1976 Erling Karlsson                                                  Torstorp IF
1977 Sven Andersson                                                 Finspångs AIK, Fotboll
1978 Yngve Svensson                                                 Finspångs AIK, Brottning
1979 Kjell Andersson                                                   Finspångs AIK, Brottning
1980 Brita Germundsson                                            Friluftfrämjandet
1981 Bo och Björn Larsson                                         Simklubben Korrugal
1982 Bo Harrysson                                                       Finspångs AIK, Alpint
1983 Folke Lindberg                                                      ABF Gymnastik
1984 Raoul Birknert                                                       Finspångs Bollklubb
1985 Nils Svensson                                                        SK Ringen
1986 Maj-Litz Hilding                                                   Friluftfrämjandet
1987 Gunnar Olsson                                                       Finspångs AIK, Bordtennis
1988 Lars-Olof Nilsson                                                 Rejmyre Bågskytteklubb
1989 Uno Samuelsson                                                    Grytgöls IK
1990 Gunilla Jepson                                                        Hem och Skola
1991 Lars Persson                                                            Finspångs AIK, Orientering
1992 Hans Widgren                                                         SMU:s Barn och Ungdom
1993 Urban Kvarnström                                                 Torstorps IF
1994 Karin Axelsson                                                       Finspångs AIK, Orientering
1995 Thorbjörn Gustafsson                                            Torstorps IF
1996 Tommy Spångberg                                                Finspångs AIK, Bandy
1997 Roger Gunnarsson                                                 Lotorps IF
1998 Carina Lindman                                                      Finspångs AIK, Orientering
1999 Stefan Hellqvist                                                      Grytgöls IK
2000 Annelie Bergvall och Gunilla Hjort                     Pingstkyrkans barnkör
2001 Lars Liljeqwist                                                        NSF:s Scoutkår
2002 Örjan Fritjofsson                                                   Finspångs AIK, Brottning
2003 Anders Lund                                                           Finspångs AIK, Handboll
2004 Urban Kratz                                                            Judoklubben Källan
2005 Sanna Persson                                                       FIBAS (Finspångs Basket)
2006 Peter Ohlsson                                                         Grytgöls IK
2007 Carina Sörensson                                                  Finspångs AIK, Bandy Ungdom
2008 Petri Luoma-Äijö                                                   Finspångs AIK, Bandy
2009 Henry Järvinen                                                       Torstorps IF
2010 Olle Lindman                                                          Finspångs Skid och Orienteringsklubb
2011 Anders Turesson                                                     Borggårds IK
2012 Bengt Danielsson                                                   Betaniaförsamlingen
2013 Joakim Larsson                                                   Finspångs FK/FinspångsAIK,Bandy
2014 Niklas Johansson                                                   Lotorps IF/Finspångs FK
2015 Urban Kratz                                                           Judoklubben Källan