Månadsmöte den 13 januari 2022

Arne Karlsson från klubbens Trivselkommitté hälsade alla välkomna till vår nya möteslokal i anslutning till Alléhotellets Cateringverksamhet. Lokalen är densamma som vi hade för ca 20 år sedan när NÖK var ägare men i samband med att fastigheten såldes valde vi att flytta våra möten till Värdshuset och senare till Hotel De Geer.  

Då detta kommer att vara klubbens framtida möteslokal invigde vi densamma med ett glas välsmakande bubbel innan kvällens möte. Dagen till ära så hade Arne bjudit in den tidigare medlemmen Göran Bergström som fick höra att vi letade efter en ny möteslokal och tipsade vår Trivselkommitté om att Alléhotellet har den här upprustade och mycket fina och lämpliga lokal för våra sammankomster.

Efter invigningsskålen berättade Johnny från Alléhotellet och Catering verksamheten som sedan 2020 bedrivs i anslutning till lokalen vilken passar för olika sammanhang.